+ Reply to Thread
Page 1 of 11 1 2 3 ... UltimulUltimul
Results 1 to 10 of 110

Thread: Pajero Mania

4x4 forum VIP doctoru are o aura deosebita doctoru are o aura deosebita doctoru are o aura deosebita doctoru's Avatar
    Data sosirii
    Feb 2010

Pajero Mania

Dupa ce am incercat cateva modele de 4x4, m-am oprit la Pajero pt ca este o masina destul de uzuala, se gasesc piese oriunde, relativ ieftina si destul de robusta pt ceea ce-mi trebuie. Ca sa fie pana la capat, am schimbat masina de strada si am luat al 2-lea Pajero Am facut exact pe dos fata de ce mi-au zis altii, adica am luat un lwb pt iesiri si una scurta pt oras, ca sa misc mai repede...

Incep cu prima care a intrat in familie, adica a mea (trebuie sa-i gasesc o porecla ca nu se mai poate... )
    - 3000 V6, an '98, 24 valve, 180 cp,
    - cutie automata, blocant spate, A/T Mode 109.000 mile.
    - impresii: trapa panoramica, spalator faruri, tempomat
    Cand am luat-o era tzipla, dar daca a intrat in viata mea cu basculanta m-am gandit sa o obisnuiesc cu greul

01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg06.jpg

4x4 forum VIP doctoru are o aura deosebita doctoru are o aura deosebita doctoru are o aura deosebita doctoru's Avatar
    Data sosirii
    Feb 2010

Re: Pajero Mania

Asta se intampla de 1 mai anul trecut, cand colegii mei de club organizau la Rasnov trialul. Am adus-o acasa, am inconjurat-o de 2 ori, am fumat 3 tigari si am deschis capota. La cata mecanica stiu, am pus imediat un diagnostic prezumtiv: bateria si radiatorul sunt coapte... plm asta e. Mai stiam de un zgomot la o roata.. probleme cu placutele. In rest, Dumnezeu cu mila...
    Am mai fumat o tigara si am plecat la Rasnov sa-i fac botezul

09.jpg07.jpg08.jpg

Ban Factory Goganu24 este arhicunoscut Goganu24 este arhicunoscut Goganu24 este arhicunoscut Goganu24 este arhicunoscut Goganu24 este arhicunoscut Goganu24 este arhicunoscut Goganu24 este arhicunoscut Goganu24's Avatar
    Data sosirii
    Apr 2011
    Blog Entries
    8

Quote Originally Posted by doctoru
    La cata mecanica stiu, am pus imediat un diagnostic prezumtiv: bateria si radiatorul sunt coapte... plm asta e. Mai stiam de un zgomot la o roata.. probleme cu placutele. In rest, Dumnezeu cu mila...
    Am mai fumat o tigara si am plecat la Rasnov sa-i fac botezul
    doctore esti FUN

.....sa te duca pe unde vrei si sa nu intampini probleme .....sper sa ne revedem curand
    Firu' vietzii...

misto scula dar...uite cum ar trebui sa arate!

10.jpg11.jpg

Data sosirii
    Feb 2010

Poate am avut asteptari prea mari... nu stiu ce sa zic, dar dupa ce mi-a plecat placuta de frana pe o proba, plus consumul exorbitant + bateria+radiator antigel samd, am hotarat ca Pajero de strada sa-l iau din tara, macar o vad si ma bazez pe "dragoste la prima vedere"
    Asa a aparut in familie masina de strada, adica a noastra:
    - an '92, motor 2,5 TD, 149,000 km
    - deflectoare vant, proiectoare galbene
    - amortizoare reglabile care inca merg, automata, climatronic si intr-adevar tzipla.
    Masina asta vreau sa o pastrez clasica, silicon pe bord si polishata

14.jpg13.jpg12.jpg

Data sosirii
    Feb 2010

Merci, dar de cand am avut samuraiul modificat si toyota modificata... am zis ca nu mai vreau sa intervin cu nimic in bunul mers al masinii. Pajero ala e bestial si il stiu demult, am si copiat poze cu el, dar eu nu vreau sa-i pun nici macar bodylift.
    Niste oameni (de obicei cu ochi oblici) au cheltuit o gramada de bani pe teste si calcule ca sa ne faca noua masinile. Daca rup un amortizor galben sau o dau de gard ca nu mai am bara stabilizatoare, ce fac? Cat am avut masini modificate, tot timpul se strica ceva la ele, de asta mi-am jurat sa o las asa.
    In cel mai rau caz... dar in cel mai rau caz o sa-i pun 33-uri. Am zis. Nu mai baga morcovu-n casa, Stephoane, ca nu mai dorm apoi noaptea.. >

Totusi zi mai multe despre el, ca incet-incet incepe sa semene cu aia > > >

15.jpg

Pai...este masina lui Cheloo de la Parazitii! Este cea de..."strada" pt. ca mai are unul cu care se da la extrem(taiat, radiator mutat pe spate, scaune scoica, rollcage). Este tot un V6! Asta, daca nu ma insel are suspensii cu kit OME, flanse pentru jante, 33-uri Simex, aripile fata/spate taiate, scoase banchetele din spate si geamurile inlocuite cu panouri din plexi, capota de fibra de sticla si...cam atat! Momentan! Numai ca...de ieri...masina a fost taiata, deci usile spate au disparut!

Data sosirii
    Feb 2010

Mda, n-am stiut.. Stiam de aia scurta, dar stiam ca a fost rasturnata grav.
    Oricum, ti-am zis ca ceva-ceva am in comun si anume:
    - fata e la fel, doar ca am troliu pe fata si am facut o bara care sa nu-mi faulteze prea tare unghiul
    - aripi spate taiate
    - jante exact la fel
    - scos banchetele spate si....

- se aud parazitii si de la mine

16.JPG

)))

dap...pe aia rosie a facut-o pachet! acum e in reconstructie!

oricum...misto acaretl tau!

4x4 forum VIP White Wolf este arhicunoscut White Wolf este arhicunoscut White Wolf este arhicunoscut White Wolf este arhicunoscut White Wolf este arhicunoscut White Wolf este arhicunoscut White Wolf's Avatar
    Data sosirii
    Jan 2010
    Blog Entries
    1

Wow! Mitsu fan!

Sa te bucuri de ele! Varianta lunga e numa' buna ptr expeditiile pe care le ai in plan, iar cel scurt arata atat de curat, de zici ca-i masina de doctor! Imi aduce aminte de fostul meu 2.8 ... foarte faine masinile!

17.JPG
    Ne vedem in teren ...

+ Reply to Thread
Page 1 of 11 1 2 3 ... UltimulUltimul